Analiza spermograma
Šta je spermogram?
Analiza spermograma predstavlja određivanje deskriptivnih parametara ejakulata, kojim se dobijaju informacije o produkciji sperme, prohodnosti muških genitalnih puteva, funkciji pomoćnih žlijezda (prostata, sjemene kesice) i ejakulativnoj funkciji.
Na osnovu rezultata spermograma nije moguće predvidjeti da li će neka osoba postati biološki otac ili ne, već se koristi za kategorizaciju muškaraca u grupe sa različitom vjerovatnoćom ostvarivanja trudnoće partnerke u određenom vremenskom intervalu.
Faktori koji utiču na kvalitet sperme i tumačenje analize spermograma
Kvalitet sperme zavisi od mnogih faktora, kao što su hormonski status, produkcija spermatozoida u testisima, funkcija pomoćnih žlijezda, nedavne (posebno febrilne) bolesti.
Takođe, na kvalitet sperme utiču i dužina apstinencije, korišćenje uzanog donjeg veša, česta upotreba saune i vrućih kupki, pušenje, konzumiranje alkohola i opojnih droga, neki lijekovi i hemikalije, ekstremni sportovi i dr.
Ovi faktori (uglavnom nekontrolisani) objašnjavaju dobro poznatu varijaciju u sastavu sperme, a varijabilnost rezultata veoma utiče na tumačenje analize.
Šta obuhvata anliza?
Spermogram predstavlja laboratorijsku analizu sperme koja se sastoji od makroskopskog i mikroskopskog pregleda.
Makroskopski pregled uključuje volumen (zapremina) sperme, izgled, likvefakciju, viskozitet i pH vrijednost.
Mikroskopski pregled sperme obuhvata: broj spermatozoida, njihovu pokretljivost, broj prisutnih leukocita, eritrocita, epitelnih ćelija, aglutinaciju spermatozoida, određivanje vitalnosti normalnih i patoloških oblika spermatozoida. Određuje se i prisutnost fruktoze u spermi.
Kako se tumače rezultati?
Rezultati analize sagledavaju se sa više aspekata, pa tako i tumače. U zavisnosti od broja spermatozoida (normalno treba da bude 20 – 250 x10*9/L ) može biti u pitanju:
- oligospermija – smanjen broj spermatozoida,
- azospermija – potpuno odustvo spermatozoida
Aglutinacija se u normalnom ejakulatu ne zapaža. Prisustvo aglutinacije je patološka pojava i ukazuje na postojanje antitela.
Ruktoza u normalnom nalazu treba da je pozitivna, u patološkom može da nije prisutna.
Detaljnije analize i tumačenja odnose se na morfologiju spermatozoida, prisustvo patoloških oblika,određivanje vitalnosti spermatozoida itd.
Detaljno tumačenje rezultata vrši ljekar koji upućuje pacijenta da uradi spermogram.